رنه بری عکاسی سوئیسی و عضو آژانس عکس مگنوم بود. او در ۱۹۳۳ متولد شد و در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۴ از دنیا رفت. بری عمده شهرت خود را مدیون عکاسی از چه گورا و پابلو پیکاسو است.
در سال ۱۹۶۲ رنه بری، برای مجله look از هاوانا، پایتخت کوبا بازدید کرد. یکی از پرتره هایی که او از چه گوارا به تصویر کشید، تصویری که در آن چه گوارا در حال سیگار کشیدن است، تبدیل به تصویر نمادین قرن بیستم شد.

در نهم اکتبر ۱۹۶۷، انقلابی مشهور، ارنستو گوارا دلا سرنا که بیشتر به نام چه گوارا شناخته می شد، توسط نیروهای مسلح بولیوی اعدام شد. چه گوارا یک انقلابی مارکسیست و رهبری چریکی در کوبا بود. او متولد آرژانتین بود و با فیدل کاسترو در سرنگونی دولت باتیستا در کوبا همکاری داشت. بعدها رئیس بانک مرکزی کوبا شد و کاسترو را به تغییر روابط تجاری از آمریکا به اتحاد جماهیر شوروی تشویق کرد. سه سال بعد در پست وزیر صنعت منصوب شد.

مصاحبه به سرعت آغاز شد و بعد از مدتی آنها دیگر من را نمی دیدند. گفتگو گرم شده بود. گاهی اوقات چه گوارا با جذابیت خاصی صحبت می کرد، اما گاهی، بعضی از کاغذها را می قاپید. مرتب بلند می شد و به بیرون می رفت و دوباره با همان پوتین های سربازی اش به اتاق برمی گشت. به یاد می آورم زمانی که کمی از سیگارش را می کشید، انتظار داشتم که به من نیز سیگاری را تعارف کند اما او به شدت غرق در بحث شده بود. با این حال این موضوع باعث خوش شانسی من شد از آنجا که به مدت ۲ ساعت دیده نشدم و به راحتی به عکاسی مشغول شدم. او حتی یک بار هم به من نگاه نکرد و این اتفاق فوق العاده ای بود. در اطراف او حرکت می کردم و حتی یک عکس هم وجود ندارد که او به دوربین نگاه کرده باشد.

در سال ۱۹۶۶ برخی از دوستان از من پرسیدند: رنه می توانیم از این عکس ها پوستر بسازیم؟ و آنها هم پوستر بزرگی را دقیقا شبیه به عکس چه گورا ساختند. و از آن لحظه شروع شد. مردم می خواستند که عکس چه گوارا را داشته باشند. بازار واقعی این عکس در ماه می ۱۹۶۸ در پاریس بود،هنگامی که عکس ها بر فراز پرچم ها ظاهر شد. بعدها وقتی که به هاوانا برگشتم، عکس خود را بر روی تیشرتی دیدم. حتی چندتایی از  آن تیشرت ها را برای فرزندانم خریدم.

بعد از آن ملاقات دیگر چه گوارا را ندیدم. آنچه که برای من اهمیت دارد این است که تصویر یک رهبر رویایی را از چه گوارا در ذهن ها ساختم. من باور دارم که مبارزه هنوز هم ادامه دارد.

مترجم: سعیده فراهانی

منبع: مجله نوریاتو

ارسال نظر